Kannabidiol (CBD), Avrupa yasalarına göre “narkotik uyuşturucu” olarak kabul edilmemektedir

Kannabidiol (CBD), Avrupa yasalarına göre “narkotik uyuşturucu” olarak kabul edilmemektedir

Kasım 2020’de, Avrupa Adalet Divanı, kenevir bitkisinden elde edilen kannabidiolün, 1961 Birleşmiş Milletler Narkotik İlaçlar Tek Sözleşmesi uyarınca bir uyuşturucu olarak kabul edilmemesi gerektiğini belirten bir karar yayınladı.

1961 BM Sözleşmesi, esrarı kontrol eden ulusal uyuşturucu kontrol yasalarının temelidir. “Kenevir çiçeği” ve “kenevir özleri ve tentürleri” nin izinsiz satışının cezai cezalara tabi olması gerektiğini belirtir. Bu çiçekler ve özler, konsantrasyonları bitki çeşidine ve yetiştirme tekniğine göre büyük ölçüde değişebilen birkaç farklı kannabinoid içerir. En kapsamlı olarak incelenen iki kanabinoid, tetrahidrokanabinol (THC) ve kannabidioldür (CBD). THC’nin esrarın ana psikoaktif bileşeni olduğu bilinirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün Uyuşturucu Bağımlılığı Uzman Komitesi tarafından yapılan son inceleme, CBD’nin ‘kötüye kullanım potansiyeline ve bağımlılık üretme potansiyeline sahip olmadığını’ belirtmiştir (1).

AB içinde malların serbest dolaşımını kısıtlayan önlemlerin yasallığını inceleyen mahkeme, esrardan elde edilen “kannabidiol”ün 1961 Sözleşmesi anlamında bir uyuşturucu olmadığını da belirtti. Bu kararın ardından, Avrupa Komisyonu, yakın tarihli bir basın brifinginde, kannabidiolün, 1961 tarihli Birleşmiş Milletler Narkotik İlaçlar Tek Sözleşmesi anlamında bir uyuşturucu olarak kabul edilmemesi gerektiğini ve kannabidiolün, diğer şartlar altında gıda olarak nitelendirilebileceğini kaydetmiştir.

Kaynaklar

1-https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/ecdd-41-st-meeting/en/

Haber Kaynağı:  https://www.emcdda.europa.eu/news/2020/cannabidiol-cbd-is-not-considered-a-narcotic-drug-under-european-law_en