Kumar Bağımlılığı ile ilgili Estonya Hükümeti’nin Tedavi Desteği

Kumar Bağımlılığı ile ilgili Estonya Hükümeti’nin Tedavi Desteği

Estonya Hükümeti, ülke nüfusu arasındaki kumar sorunuyla mücadeleye ve hafifletmeye yardımcı olmak için yeni bir anlaşma imzaladı.

Estonya Sosyal İşler Bakanı Tanel Kiik, kumar sorununu izlemeyi, bağımlıların ve ailelerinin bağımlılıktan kaynaklanan sorunlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak bir merkez oluşturmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşuna 200.000 € temin edecek bir anlaşma imzaladı.

Stratejik ortaklık uygulaması, Ekim ayında başlatıldı. Şu anda merkez, 200’den fazla sorunlu kumar bağımlılığı olan birey için ücretsiz psikolojik danışmanlık sağlamış durumda.

Artan Kumar Bağımlılığı Sorunu

Estonya Sosyal İşler Bakanlığı kısa süre önce Estonya nüfusunun yaklaşık % 7’sinin patolojik bir kumar bağımlılığı geliştirme riski altında olduğunu açıkladı. Bakanlık, etkilenen kişilere kapsamlı psikolojik ve mali danışmanlık sunmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlık, özellikle gençlerde kumar bağımlılığının gelişimini anlamak ve izlemekle ilgilenmektedir. Bunun için de bağımlılar ve aileleri için destek programı eşliğinde konuyla ilgili uzun vadeli bir çalışma yapmayı planlıyor.

Kumar Bağımlılığı Danışmanlık Merkezi Başkanı Pille-Riin Indermitte, küresel COVID-19 salgınının gençler ve yetişkinler arasında kumar bağımlılığının büyümesini hızlandırdığına inanıyor. Başkan’a göre, kumar oynama davranışı, salgın döneminde zaman geçirme aracı olarak ortaya çıktı ve pandeminin başında ani artış gösterdi. Ek olarak başkan, bağımlılık derinleştikçe, kumar oynamanın kişinin özel hayatına sızdığını, diğer tüm ilgi alanlarının yerini aldığını ve sorumluluklarını ihmal etmesine aracı olduğunu düşünüyor.

Indermitte sözlerine şöyle devam etti: “Öte yandan, kumarda yaşanan artış, istihdam olanakları azaldığında mali durumumuzu iyileştirme ümidinden kaynaklanıyor. Bir destek grubu hizmetinin pilot uygulamasını yapmaktan ve ilk kez Estonya’da gençler arasında kumar ve dijital bağımlılık sorunlarının yayılması üzerine bir çalışma yürütmekten memnuniyet duyuyoruz. “

Kumar Bağımlılığı Küresel Bir Sorun

Estonya, kumar oynama sorununa odaklanan tek ülke değildir ve kumar bağımlılığındaki hızlı artış global bir sorundur. COVID-19 pandemisi bu artışı tetkikleyen bir gelişme oldu. Bu dönemde artış yaşanan bölgelerden sadece birisi ABD’nin Teksas Eyaleti’dir. Birleşik Krallık ise yakın zamanda karantina döneminde kumar bağımlılığı tedavisini durdurduğunu bildirdi.

Kumar oynamak, sporcular arasında da özellikle dikkate değer bir sorun olmuştur. Premier Lig ekiplerinden Southampton kısa süre önce bağımlılar ve bir bağımlılık geliştirme riski taşıyan kişiler için destek sağlamayı amaçlayan bir mobil uygulama başlattı.

Kaynakhttps://www.gamblingnews.com/news/estonia-to-tackle-gambling-addiction-among-populace/