Dimetiltriptamin (DMT) ilk klinik çalışma için onay aldı

Psikiyatrik bozuklukları için etkili terapötik tedavilerin geliştirilmesini hızlandırmayı taahhüt eden bir nörofarmasötik şirketi olan Small Pharma (Londra, İngiltere), N, N-Dimetiltriptamin (DMT)’in dünyada ilk klinik hasta denemesi için düzenleyici onayını aldı.

Small Pharma, halusinojenlerin (psikedelik, hayal gördüren) depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklar için “potansiyel olarak devrim niteliğinde bir tedavi” olma durumunu araştırıyor.

Bu klinik çalışma, majör depresif bozukluğu olan hastaları tedavi etmek için DMT ve psikoterapi kombinasyonunu (DMT+ psikoterapi) değerlendiren ilk resmi araştırmasıdır.

Dimetiltriptamin’in yapısı ve etki mekanizması

DMT, triptaminin türevi ve yapısal bir analoğu olan kimyasal bir maddedir. DMT, psilosibin ve LSD’ye benzer bir farmakolojidedir. DMT, etkilerini beyindeki 5-HT2A, 5-HT1A, 5-HT2C ve 5-HT7 reseptörlerini içeren serotonerjik reseptörler aracılığıyla gösterir.

 

Dimetiltriptamin kullanımı

DMT birkaç bitkide bulunur ve Güney Amerika’da ve başka yerlerde şaman ritüelleri sırasında tüketilen acı bir içecek olan ayahuasca’daki aktif bileşenlerden biridir.

Dimetiltriptamin ‘in yasallık durumu

Dimetiltriptamin (DMT), Birleşik Krallık’ta bir sokak uyuşturucusu olarak mevcuttur ve burada A sınıfı madde olarak sınıflandırılır. Bulundurma nedeniyle en fazla yedi yıl hapis ve tedarik sağlama durumunda ise ömür boyu hapis cezası taşır.

Dimetiltriptamin ve Psilosibin farkı

DMT’nin halusinojen etki oluşturması daha hızlı ve yoğun bir şekilde gerçekleşir. Ancak, etki süresi daha azdır.

Small Pharma CEO’sunun açıklaması

Small Pharma’nın CEO’su Peter Rands şunları söyledi: “Dimetiltriptamin (DMT) 20 dakika içinde halusinojen bir deneyim sunuyor ve klinik kullanıma uygun benzersiz özelliklere sahip. Geçmişte damgalanmış olan bu bileşiği kanıta dayalı araştırma ve geliştirme temelinde mevcut sağlık sistemlerine entegre etmeyi, depresyondan muzdarip milyonlarca insan için erişilebilir hale getirmeyi ve etkili tıbbi tedaviler olarak yeniden markalamayı umuyoruz.”

Peter Rands
Small Pharma CEO

Dimetiltriptamin klinik çalışmalarının başlangıç tarihi

Tedavi edici etkiyi oluşturabilecek en düşük DMT dozunu belirlemeyi amaçlayan ilk klinik çalışma, Ocak 2021’de başlaması planlanmaktadır. Daha önce ecstasy veya ketamin dahil olmak üzere daha önce hiç halusinojen madde kullanmamış 32 sağlıklı gönüllüyü içerecek. Bunu, klinik depresyonu olan 36 hastada oluşan ikinci aşama çalışmalar izleyecektir.

Kaynaklar: 

www.pharmexec. com

www.theguardian.com